KARTA DUŻEJ RODZINY SPRAWDŹ SZCZEGÓŁYULGOWE PONIEDZIAŁKI SPRAWDŹ SZCZEGÓŁYKINO Z RODZINĄ SPRAWDŹ SZCZEGÓŁYOFERTA DLA FIRM SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
 

Maski, tańce i wypchane wiewiórki. Religijne fiesty ludowe w Meksyku

Kalendarz solarny Majów ma 18 miesięcy po 20 dni. Pozostałe 5 dni pozostaje poza czasem. To okres, w którym świat rodzi się na nowo. To czas, w którym wszystko jest możliwe. Karnawał w Meksyku jest czasem na opak - żebrak może być królem, mężczyzna - kobietą, a staruszka przez te kilka dni znów może być młoda. Przyjrzymy się popularnym meksykańskim zwyczajom karnawałowym - ekologicznej corridzie, wojnom na mąkę, tańcowi staruszków i tańcowi pijanych Hiszpanów. Wybierzemy się też na trzy kolorowe fiesty odbywające się w okresie karnawału w meksykańskich stanach Chiapas i Tabasco. W Chiapa de Corzo będziemy uczestniczyć w barwnej procesji od kościoła do kościoła, podczas której mężczyźni przebierają się za kobiety. W Zinacantanie przebierzemy się za jaguary, papugi i leśny mech, by następnie rzucać wypchanymi wiewiórkami ze szczytu drzewa wbitego w plac przed kościołem. W Tenosique pojedziemy na "najdziwniejszy karnawał świata" i będziemy tańczyć rytualny taniec odzwierciedlający walkę dobra ze złem.
 
Ola Synowiec - latynoamerykanistka, dziennikarka, autorka bloga Mexico Magico Blog. Publikowała m.in. dla "Dużego Formatu", "Wysokich Obcasów", "Podróży", "Focusa". W Meksyku od ponad pięciu lat. Interesuje się przede wszystkim meksykańską religijnością i tradycją ludową.